SELEKCJA DIAMENTÓW - 4C

Diament nie bez powodu jest minerałem najczęściej zdobiącym pierścionki zaręczynowe. Ten trudnotopliwy, odporny na kwasy i niespotykanie twardy materiał fascynował ludzkość właściwie od zawsze. Diamentom przypisywano wiele magicznych właściwości –  były kojarzone z pięknem, bogactwem i doskonałością. Pierwsze sposoby określenia wartości tych minerałów były dość prymitywne i wiązały się głównie z ich wagą.

Dopiero później, obok masy pojawiła się druga ważna cecha, czyli barwa kamienia. Ocena diamentów na podstawie ich koloru nie była już tak oczywista jak w przypadku ciężaru i ściśle wiązała się z subiektywnymi odczuciami. Ponieważ popularność diamentów rosła, pojawiła się potrzeba usystematyzowania kryteriów ich wyceny. Wtedy też do masy i barwy dołączyła ocena czystości i poprawności szlifu, tym samym dając początek 4C (carat, clarity, colour, cut) –  metodzie określania wartości diamentów stosowanej do dzisiaj.

Certyfikat_Kamien-01.jpg

1. Masa (CARAT)

Jest to cecha najprostsza do ustalenia.

Wielkość kamieni określa się w karatach, jednostce miary pochodzącej od greckiego słowa kerátion (κεράτιον – owoc karoby), mającej związek z nazwą nasion, które stosowano w formie odważników.

1 karat = 0,2 grama.

2. Barwa (COLOUR)

Barwa jest jedną z najważniejszych cech wycenianego diamentu.

Wszystkie rodzaje określeń kolorów tyczą się kamieni od bezbarwnych po stonowaną biel (żółty według tradycyjnej skali). Nie oznacza to jednak, że nie występują diamenty o innych barwach i odcieniach. W celu ujednolicenia oznaczeń wprowadzono nazewnictwo dotyczące tych najczęściej występujących kolorów od D do Z:

D, E, F – bezbarwne

G, H, I, J – niemalże bezbarwne

K, L, M – bardzo lekko żółte

N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z – lekko żółte

Color_EN_H.jpg
ColorExp.jpg
ClarityDiagram.jpg
Clarity_EN_H.jpg

3. Czystość (CLARITY)

Na czystość kamienia wpływają jego wewnętrzne i zewnętrzne niedoskonałości. Mogą to być różnego rodzaju inkluzje, zmętnienia lubi inne wady powstałe w trakcie wzrostu naturalnych diamentów. Im mniej defektów tego rodzaju, tym wyższa klasa czystości. Kierując się tą zasadą, możemy podzielić je w następujący sposób:
LC – Loupe Clean – lupowo czysty. Tu można wyróżnić jeszcze dwie klasy FL – Flawless oraz IF – Internally Fawless
VVS1, VVS2 – Very Very Small inclusions – bardzo bardzo małe inkluzje
VS1, VS2 – Very Small inclusions – bardzo małe inkluzje
Si1, Si2 – Small inclusions – małe inkluzje
P1 – Pique prim – znamiona wewnętrzne
P2, P3 – Pique secundum, Pique tertium – duże lub liczne znamiona wewnętrzne

4. Szlif (CUT)

To właśnie szlif sprawia, że diament staje się brylantem.

Sposób oszlifowania kamienia wpływa znacząco na sposób załamywania przez niego światła i pozwala wydobyć z diamentu jego charakterystyczny blask.

 

Przy ocenie jakości szlifu bierze się pod uwagę takie kryteria jak: kształt, proporcje i wykończenie. Im więcej błędów w szlifie, tym niższa cena kamienia.

WIĘCEJ NIŻ 4C

4C to 4 podstawowe kryteria oceny diamentu.

W Novvak Jewellery równie ważne jak barwa i szlif są takie standardy jak certyfikat i fluorescencja.

Oprócz tego oferujemy diamenty w szlifach fantazyjnych.

ksztalt-01.jpg

Kształt 

Kształt diamentów możemy podzielić na dwie grupy: szlif okrągły, popularnie zwany „brylantowym”, oraz tak zwane „szlify fantazyjne”, do których możemy zaliczyć wszystkie kształty poza okrągłym, np. markizę, owal, łezkę, serce, szmaragd itp.

 

Fluorescencja

Fluorescencja to jeden z rodzajów luminescencji i oznacza, że diament pod wpływem światła UV emituje światło. Najczęściej jest ono w barwie niebieskiej o różnej intensywności, ale też występuje w barwie czerwonej, żółtawej, pomarańczowej, zielonej itp.

Klienci preferują te diamenty, które nie mają fluorescencji, gdzie barwa czy wizualny odbiór nie jest zaburzony.

 

Certyfikat

Diamond-Dossier.jpg
CERTYFIKAT NIEZALEŻNEGO INSTYTUTU

CERTYFIKAT GIA POSIADAJĄ DIAMENTY O MASIE POWYŻEJ 0,30 ct

Certyfikat wystawiony przez niezależny instytut gemmologiczny jest potwierdzeniem parametrów, jakie posiada nasz diament. Poza potwierdzeniem 4C otrzymujemy szereg dodatkowych danych, tj. wymiary kamienia, mapkę proporcji diamentu, informacje o fluorescencji itp. Najbardziej uznaną organizacją certyfikującą diamenty jest Amerykański Instytut Gemmologiczny (GIA). To  tam grupa profesjonalnych ekspertów ocenia diamenty, wykorzystując swoje ogromne doświadczenie i najnowsze technologie badawcze.  certyfikat GIA posiadają diamenty o masie pow. 0,30 ct.

iMac_eReport_HiRes.jpg
eRAPORT

DLA DIAMENTÓW CERTYFIKOWANYCH PRZEZ GIA

Diamenty powyżej 0,30 ct podlegają certyfikacji GIA i otrzymują swój unikalny numer, który jest wpisany do certyfikatu oraz wypalony na rondyście diamentu. Po wpisaniu tego numeru na stronie GIA.edu otrzymamy szczegółowe informacje na temat naszego diamentu. Istnieje również możliwość  pobrania certyfikatu naszego diamentu w pliku pdf.  

Certyfikat_Kamien_krzywe_160mm-01.jpg
CERTYFIKAT NOVVAK JEWELLERY

DLA KAŻDEJ BIŻUTERII Z KAMIENIAMI SZLACHETNYMI

Certyfikat Novvak Jewellery wystawiany jest w przypadku biżuterii z wykorzystaniem kamieni szlachetnych. Potwierdza użyte metale (ich rodzaj i masę) oraz kamienie szlachetne (ilość, masa, rodzaj, kształt, wymiary itd.).