JAK WYBRAĆ ROZMIAR PIERŚCIONKA?

Dobór właściwego rozmiaru pierścionka wcale nie jest skomplikowany. W poniższym tekście zaproponujemy Państwu kilka skutecznych metod, które powinny ułatwić dokonanie prawidłowego pomiaru.

Zanim przystąpimy do działania, należy pamiętać o kilku istotnych sprawach:

  • Pierścionek może inaczej leżeć na dłoni w zależności od pory roku. W lato palce są nieco bardziej opuchnięte, przez co zwiększa się ich rozmiar.

  • Często stawy palców mają większą średnicę niż paliczki, w związku z czym rozmiar pierścionka należy dobrać tak, by z LEKKIM oporem przechodził on przez palec w najszerszym miejscu.

  • Na łatwość ściągania i zakładania pierścionka wpływa jego budowa. Jeżeli kupujemy pierścionek o szerokiej szynie, dobrze jest wybrać taki o pół rozmiaru większy.

Metoda 1 - Pomiar u jubilera

Aby dowiedzieć się jakiego rozmiaru pierścionka potrzebujemy, można udać się do najbliższego jubilera i poprosić o pomiar. W zależności od przypadku, rozmiar ustalić można na dwa sposoby:

- Przez pomiar palca przy pomocy specjalnych pierścieni mierniczych

- Przez pomiar przyniesionego przez nas pierścionka w pożądanym rozmiarze

Jest to szybka i pewna metoda. Rekomendujemy aby pomiar został przeprowadzony u dwóch jubilerów, żeby być pewnym rozmiaru.

Metoda 2 – Samodzielny pomiar pasującego pierścionka

Żeby dowiedzieć się jaki mamy rozmiar, musimy ustalić jakiej wielkości jest średnica pasującego na nas pierścionka. Należy pamiętać przy tym, że często noszone ozdoby są narażone na rozmaite uszkodzenia mechaniczne – dobrze jest więc przed pomiarem upewnić się czy wykorzystana przez nas biżuteria ma idealnie okrągły kształt. Najprościej i najbardziej dokładnie zmierzymy wewnętrzną średnicę przy pomocy suwmiarki. Najlepiej zrobić to w kilku miejscach pierścienia, by pomiar był wiarygodny. Następnie proszę podstawić wyniki do

Tabeli nr 1 poniżej.

Metoda 3 – Pomiar pierścienia przy pomocy szablonu

Przygotowaliśmy dla Państwa specjalny szablon, dzięki któremu odczytanie średnicy pierścienia nie powinno stanowić problemu. Po wydrukowaniu pliku zgodnie z instrukcją (bez marginesu), należy przymierzać pierścionek do poszczególnych okręgów, aż natrafimy na taki, który będzie idealnie pokrywał się z wewnętrzną linią szyny. Zanim dokonamy pomiaru, należy sprawdzić na specjalnej podziałce, czy udało nam się wydrukować szablon we właściwej skali.

Metoda 4 – Pomiar obwodu palca przy pomocy wstążki

Jeżeli nie posiadamy pierścionka, który odpowiednio by na nas pasował, a z jakiegoś powodu wizyta u jubilera nie wchodzi w grę, zostaje nam czwarta i zarazem najmniej pewna metoda pomiaru.  Do jej wykonania potrzebny nam będzie kawałek wstążki, który owijamy wokół palca w najszerszym jego miejscu. Następnie zaznaczamy obwód, rozwijamy wstążkę i dokładnie mierzymy jej długość przy pomocy linijki.

Jeżeli znamy już obwód naszego palca, podstawiamy wynik pod poniższą Tabelę nr 1 i odczytujemy rozmiar.

Tabela nr 1. Tabela rozmiarów.
tabela rozmiarow_DESKTOP-4GRLDF9_sie-14-